Diecezjalny Zjazd Młodzieży w Bydgoszczy

W dniach 30.11. – 2.11.2018 roku uczestniczyłam w Diecezjalnym Zjeździe Młodzieży Ewangelickiej w Bydgoszczy. Była to okazja do poznania innych, wspólnego spędzenia czasu i oderwania się od codziennej, szkolnej rzeczywistości. Zjazd posiadał również wymiar duchowy – rekolekcje miały nam uzmysłowić istotę świąt, jego głębsze znaczenie oraz ponadczasowy ich wymiar.

Do Bydgoszczy przyjechaliśmy w piątek, 30 listopada wieczorem. Byliśmy jednymi z pierwszych uczestników, ale już po niecałej godzinie przyjechała grupa z Kalisza i Kępna. Zjedliśmy wspólnie kolację, pomodliliśmy się i zaśpiewaliśmy pieśni ze Śpiewnika Młodzieżowego po czym rozpoczął się wieczór integracyjny, wieczór gier, w którym dominowała ulubiona gra Jungle Speed.
Następnego dnia mieliśmy okazję uczestniczyć w warsztatach kaligrafii, które miały nam pomóc w wykonaniu napisu do kartki świątecznej. Następnie odbyły się właściwe rekolekcje, na których poruszona została kwestia ponownego przyjścia Jezusa, a także zastanawialiśmy się w jaki sposób możemy spotkać Boga. Dowiedzieliśmy się również kilku ciekawych rzeczy na temat pisma – do czego odwołaniem były zajęcia kaligraficzne. Uświadomiliśmy sobie też, jak ważne są święta i poruszyliśmy istotę zwyczaju dawania prezentów oraz kartek świątecznych, które po rekolekcjach robiliśmy. Pomysłów było dużo i każdy zrobił wyjątkową na swój sposób kartkę, którą potem można było przekazać kiermasz parafialny w Bydgoszczy bądź zachować, by podarować swoim bliskim na święta.
W niedzielę odbyło się nabożeństwo młodzieżowe, w którym uczestniczyliśmy razem z parafianami. Po nabożeństwie udaliśmy się w podróż powrotną.
Myślę, że rekolekcje miały szczególne znaczenie dla uczestników – przygotowały nas do adwentu, rozpoczęły okres oczekiwania na powtórne przyjście Jezusa oraz pokazały nam nowy obraz świąt – obraz świąt pełnych miłości, radości i wiary w to, że Jezus nigdy nas nie opuści i będzie zawsze z nami, bo gdy chcemy go spotkać wystarczy tylko otworzyć Biblię, która otwiera nam oczy na Królestwo Boże i uświadamia o wartości narodzin Jezusa. Gdyby nie On, nie mielibyśmy szansy na zbawienie.

Zuzanna Muchowska

Autor: xML