Wizyta bpa Atanazego

W niedzielne popołudnie (19.05) odbyła się modlitwa w Kaplicy ewangelickiej użyczonej Parafii św. Mikołaja w Toruniu dla grudziądzkich prawosławnych z udziałem biskupa Atanazego, zwierzchnika Diecezji łódzko-poznańskiej. Biskup pobłogosławił wiernych i podziękował gospodarzowi miejsca, ks. dr. Karolowi Niedobie, za użyczenie kaplicy. Biskup wskazał, że jest to przykład ekumenizmu, który realizuje się w praktyce.

Atanazy (ofic. tyt. Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Atanazy, Prawosławny Biskup Łódzki i Poznański), imię świeckie Mirosław Nos (ur. 27 listopada 1968 w Starej Łuplance) – polski biskup prawosławny, ordynariusz diecezji łódzko-poznańskiej.

Jest absolwentem technikum rolniczego w Michałowie. Następnie uczył się w Prawosławnym Seminarium Duchownym w Warszawie. W 1991 został skierowany na studia teologiczne w Instytucie św. Tichona Zadońskiego przy monasterze pod tym samym wezwaniem w South Canaan, kończąc je w 1995 r. z tytułem magistra.

W 1996 wstąpił jako posłusznik do monasteru św. Onufrego w Jabłecznej. W tym samym roku przyjął święcenia diakońskie i został postrzyżony w riasę. Kilka miesięcy później, w sierpniu 1996, został postrzyżony na mnicha, przyjmując imię zakonne Atanazy na cześć świętego mnicha męczennika Atanazego Brzeskiego. 1 września 1996 biskup lubelski i chełmski Abel wyświęcił go na hieromnicha.

Między 1997 a 1999 przebywał w Atenach, skierowany na stypendium naukowe. Po powrocie, 4 maja 1999, został wyznaczony na spowiednika i dziekana wspólnoty monastycznej w Jabłecznej. 15 stycznia 2007 został jej namiestnikiem i proboszczem przyklasztornej parafii[2].

24 sierpnia 2017 Święty Sobór Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego wybrał go na biskupa diecezji łódzko-poznańskiej. Chirotonia odbyła się 24 września 2017 r. w soborze metropolitalnym św. Marii Magdaleny w Warszawie pod przewodnictwem metropolity warszawskiego i całej Polski Sawy. Ingres miał miejsce 21 października 2017 r. w soborze katedralnym św. Aleksandra Newskiego w Łodzi.

autor-nh-1