7 tygodni bez!

W 1983 roku grupa zachodnich dziennikarzy i teologów, postanowiła, że przez 7 tygodni będzie pościć – od Dnia Pokuty (tzw. środa popielcowa) do Wielkiej Soboty przed Wielkanocą – i tak zrodził się pomysł akcji „7 tygodni bez”. Od tamtej pory dołączyło już do niej ponad 2 miliony ludzi.

Dlaczego „7 tygodni bez“?
Celem tej akcji jest świadome przeżywanie czasu pasyjnego. Czasu, w którym można zwolnić tempo, odsunąć się od spraw nieistotnych i zastanowić nad życiem, jego wartościami i sensem cierpienia, które jest jego nieodłączną częścią, ale przede wszystkim nad znaczeniem ofiary Chrystusa na krzyżu poniesionej za każdego człowieka, niezależnie od tego kim jest.

Nazwa czasu pasyjnego zapożyczona jest od słowa pasja (łac. passio ‘męka’, ‘cierpienie’). Czas pasyjny, poprzez skupienie, modlitwę i koncentrację na Słowie Bożym, ma umożliwić wierzącym zastanowienie się nad dotychczasowymi postawami, wejrzenie w siebie, podjęcie konkretnego zobowiązania, które wpłynie na jakość ich życia.

„7 tygodni bez“ skłania do:

    * przeanalizowania swoich przyzwyczajeń
    * zrezygnowania z ulubionych „grzeszków“, takich jak kofeina, nikotyna, słodycze
    * wyjaśnienia, co naprawdę decyduje o jakości życia
    * stworzenia miejsca na zmiany
    * rozwijania perspektyw
    * solidaryzowania się z innymi poprzez rezygnację z czegoś

Mniej to więcej.7 tygodni BEZ, to też 7 tygodni ZTam, gdzie jest miejsce na rezygnację, jest miejsce na coś nowego.

Jak zacząć swoje „7 tygodni bez/z“?
Jeśli chcesz wziąć udział w akcji wpisz na kartce swoje pasyjne postanowienie, podpisując się imieniem i nazwiskiem lub nikiem i umieść je w widocznym dla siebie miejscu.

Podczas tych siedmiu tygodni będziesz mógł skorzystać z przygotowanych przez nas rozważań i pytań do wybranych tekstów biblijnych przeznaczonych na okres pasyjny.

Co to znaczy pościć?
Post to nie tylko dobrowolne powstrzymanie się od jedzenia pewnych pokarmów (np. mięsa), przez określony czas. Ale to także rezygnacja z przyzwyczajeń, jak również otwarcie się na nowe doświadczenia, wkroczenie w nowy etap życia.

Praktyka postu, rozumiana jako wstrzymywanie się na pewien czas od określonych potraw lub napoju jest raczej wtórna wobec biblijnego rozumienia tego pojęcia. W Księdze Izajasza 58,6-7 Pan Bóg mówi: „Lecz to jest post, w którym mam upodobanie: że się rozwiązuje bezprawne więzy, że się zrywa powrozy jarzma, wypuszcza na wolność uciśnionych i łamie wszelkie jarzmo, że podzielisz twój chleb z głodnym i biednych bezdomnych przyjmiesz do domu, gdy zobaczysz nagiego, przyodziejesz go, a od swojego współbrata nie obrócisz się”. 

Siedem tygodni bez…Siedem tygodni z…

Powiedz swoim znajomym w pracy, w szkole, w kościele, parafii, grupie o tym, że masz zamiar…
Możesz razem ze swoimi znajomymi, którzy podjęli też jakieś postanowienie, spotykać się raz w tygodniu na krótki czas, wykorzystując go na wspólną modlitwę, rozmowę o tym, jak sobie radzicie i wzajemne wsparcie. W wielu parafiach odbywają się w tym czasie nabożeństwa pasyjne – to może być dobry moment na krótkie spotkanie w grupie, przed lub po. Osoby z grupy młodzieżowej mogą spotkać się po swoich spotkaniach itd.