Prezentacja Szopki Bożonarodzeniowej w kościele św. Jana

20 grudnia br., zaprezentowana została przez p. Łukasza Ciemińskiego, pracownika Grudziądzkiego Muzeum, Szopka Bożonarodzeniowa, która będzie towarzyszyć nam podczas tegorocznych Świąt.

Łukasz Ciemiński
Łukasz Ciemiński

Szopka powstała ok. 1900 roku w manufakturze Aloysa Riffharta z Moenchengladbach i jest szopką w typie orientalnym, czyli postacie starają się odpowiadać realiom, które ówczesnym kojarzyły się z realiami życia w Ziemi Świętej. Od początku produkowano je w tym rozmiarze z przeznaczeniem do kościołów.

Okazuje się, że w XVII wieku na Dolnym Śląsku protestanci również ustawiali szopki, w 1674 roku Sussane Otterfeld z Prudnika ufundowała jedwabną sukienkę w złote i srebrne kwiatki dla figurki Dzieciątka, a nieznana z nazwiska kalwinka przeznaczyła odpowiednie środki na wykonanie szopki w prudnickim kościele. Zatem okazuje się, że była to tradycja wspólna, wbrew temu co się obiegowo myśli. Oczywiście trzeba pamiętać, że to nie święty Franciszek zrobił pierwszą szopkę, on tylko przyprowadził żywe zwierzęta na liturgię i było to bliższe średniowiecznemu dramatowi liturgicznemu i jasełkom, niż szopką w dzisiejszym rozumieniu, tę tradycję rozwinęli powszechnie jezuici.