Grudziądzki Festiwal Muzyczny u św. Jana

Grudziądzki Festiwal Muzyczny u św. Jana to wydarzenie, na które składają się koncerty od muzyki dawnej po współczesną. Mamy nadzieję, że festiwal w piszę się panoramę imprez kulturalnych w Grudziądzu.

2020 r. – odbył się koncert preludium do Grudziądzkiego Festiwalu Muzycznego u św. Jana. W kościele św. Jana wybrzmiała muzyka barokowa, którą zaprezentował zespół Exploratori Ensemble, który poprowadził Marek Przywarty – kierownik artystyczny Festiwalu.

2021 r. – Pierwszy z festiwali sfinansowany został z Grudziądzkiego Budżetu Obywatelskiego. Dzięki temu odbyły się cztery koncerty o różnej tematyce. Wystąpili: MaJ Duo, Marcin Chiliński&Karolina Bednarz, Exploratori Ensemble, Ensemble Inégalité. W festiwalu uczestniczyło ponad 200 osób, a w tematykę muzyczną wprowadził dr Marek Przywarty.

2022 r. – niestety nie udało się pozyskać finansów z Grudziądzkiego Budżetu Obywatelskiego, podobnie jak na rok 2023. Pomimo to Parafii udało się uzyskać finanse ze Światowej Federacji Luterańskiej, z projektu rzecznictwo. Dzięki temu mogliśmy promować muzykę ukraińską oraz artystów. Była to także dobra okazja dla muzyków różnych narodowości, aby nawiązać wspólny kontakt i współpracować przy występie. Koncerty były dobrą okazją do uwrażliwienia społeczeństwa w kwestii wojny na Ukrainie i uchodźstwa.

2023 r. – ponownie złożyliśmy projekt koncertów do Grudziądzkiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2024. Dr Marek Przywarty z powodu licznych innych obowiązków musiał niestety zrezygnować z bycia kierownikiem artystycznym Grudziądzkiego Festiwalu Muzycznego u św. Jana. Obecnie jest nim Blanka Dembosz-Tondera. Udało się pozyskać fundusze na kolejną edycję Festiwalu ze środków prywatnych i Parafialnych. Tematyka koncertów związana jest z wielowyznaniowością.

Wydarzenia i informacje można na bieżąco śledzić na stronie FB.